MAN SG242

Na początku lat ’90 krakowskie MPK zadecydowało o testach zagranicznych autobusów przegubowych. Do Krakowa sprowadzono MANa SG242 oraz Scanię CN113ALB. Pomimo udanych prób zdecydowano się na zakup tylko jednej sztuki niemieckiego autobusu, ale zapoczątkowało to wymianę przestarzałego taboru na nowoczesny (m.in. niskopodłogowy).
MAN SG242 pojawił się na ulicach w 1992 roku. Nie zdecydowano się na zakup większej ilości tego modelu, między innymi przez fakt posiadania jedynie 3 par drzwi. Początkowo stacjonował on na zajezdni Czyżyny (otrzymał wtedy numer #36001). W 1997 roku przeniesiono go na zajezdnię Wola Duchacka, a w roku 2001 skierowano go na zajezdnię w Bieńczycach. Ostatecznie otrzymał numer taborowy BM700. Do 1999 roku model ten posiadał charakterystyczne białe filmy z numerami linii i z końcówkami, które później zastąpiono wyświetlaczami firmy R&G.
Po paru próbach, ostatecznie wóz wyłączono z eksploatacji we wrześniu 2013r. Zadecydowano również o pozostawieniu go jako pojazd historyczny.

Dane techniczne:

ProducentMAN AG
Długość17400 mm
Szerokość2500 mm
Wysokość2945 mm
Roztaw osi5600/5600 mm
Masa własna15000 kg
Ilość miejsc155
Ilość miejsc siedzących45
SilnikMAN D2866 LUH07
Skrzynia biegówZF 4 HP500

Prezentacja pojazdu:

Info:

Opracowanie: Michał Smajdor