Castrosua CS.40 City

W lipcu 2006 roku do Polski przybyły Scanie N94UA z nadwoziem firmy Castrosua. Właścicielem pojazdów została Scania Polska, która przejęła je od firmy ETASA Madrid. Hiszpański przewoźnik pozbywał się autobusów, ponieważ nie otrzymał przewidywanej pracy przewozowej.
Pod koniec lipca 2006 roku, jedna ze Scanii wyjechała na krakowskie ulice jako autobus testowy.
Efektem tych testów, była decyzja MPK, aby zakupić 6 takich pojazdów. Pierwszy wyjechał na miasto z początkiem grudnia 2006 roku. Cała szóstka została przydzielona do Zajezdni Płaszów, otrzymując numery taborowe od PE175 do PE180. Na początku przydzielono je do obsługi linii 105.
Autobusy wyróżniają się od znanego w Krakowie modelu OmniCity (z którymi dzielą podwozie) zupełnie innym nadwoziem – posiadają jedynie 3 pary drzwi. Ponadto na ich pokładzie znajdowała się klimatyzacja całopojazdowa, co sprawiło że były to pierwsze autobusy w Krakowie z takim udogodnieniem.
W lipcu 2017 roku – po dostarczeniu 77 nowych Solarisów – wszystkie Scanie wycofano z ruchu.

Dane techniczne:

ProducentCarrocera Castrosua S.A. (zabudowa)
Scania AB (podwozie)
Długość17895 mm
Szerokość2550 mm
Wysokość3000 mm
Roztaw osi5250/6750 mm
Masa własna16000 kg
Ilość miejsc189
Ilość miejsc siedzących59
SilnikScania DC 903
Skrzynia biegówZF 5 HP 602 CN/80

Prezentacja pojazdu:

Stan na 2006 rok – Początek eksploatacji:

Stan na 2017 rok – Przed wycofaniem:

System Informacji Pasażerskiej:

Dostawcy systemuPIXEL Bydgoszcz
R&G Mielec
Sterownikb.d.
Wyświetlacze
zewnętrzne
Przód ⮕ L+K
Tył ⮕ L
Bok prawy ⮕ L+K
Wyświetlacze
wewnętrzne
Podsufitowy ⮕ 1 szt.
KasownikiKRG-4 ⮕ 4 szt.

Info:

Opracowanie: Michał Smajdor, Daniel Skrodzki