
7 listopada 1952 roku uroczyście otwarto pierwszą trasę tramwajową z Krakowa do Nowej Huty. Trasą z Ronda Mogilskiego przez al. Planu 6 Letniego (dzisiejsza al. Jana Pawła II) i Plac Centralny do Huty im. Lenina kursowała linia nr 5. Dla upamiętnienia 50-tej rocznicy tego wydarzenia, krakowskie MPK uruchomiło specjalną linię tramwajowo-autobusową.
Uruchomienie linii tramwajowej łączącej Kraków z Nową Hutą było początkiem powstawania sieci tramwajowej w tej dzielnicy i przyczyniło się do poprawy warunków podróżowania z miejsca zamieszkania do miejsca pracy. Do obsługi linii nr 5 skierowano wyłącznie tramwaje typu N z przedziałów numeracji 99-129 oraz wagony doczepne typu ND o numeracji 531-550. Kursowała ona z częstotliwością 5 minut i obsługiwana była przez 12 składów trójwagonowych.
Z okazji 50. rocznicy tego wydarzenia, 10.11.2002 roku krakowskie MPK uruchomiło specjalną linię „0”.
Trasa przebiegała następująco:
Plac Centralny – al. Jana Pawła II – Mogilska – Rondo Mogilskie – Basztowa – Filharmonia – Poczta Główna – Lubicz – Rondo Mogilskie – Mogilska – al. Jana Pawła II – Plac Centralny
Obsługę specjalnego połączenia Nowej Huty z Krakowem zapewniał historyczne pojazdy, takie jak: tramwaje typu SN1 #37, SN2 #87, 102Na #210 oraz autobus Jelcz 272 MEX #341.
Info:
Opracowanie: Michał Smajdor
Zdjęcia: KMK








